Home / Kogo dotyczy / Menopauza

Menopauza

Menopauza to czas dużych zmian w ciele kobiety. Jedną z wielu, które kobieta może zauważyć, jest zwiększona trudność kontrolowania pracy pęcherza moczowego lub jelita grubego. Najczęściej pojawiają się objawy wzrostu częstości oddawania moczu (stała potrzeba pójścia do toalety) lub nagłego parcia na mocz (natychmiastowa potrzeba skorzystania z toalety lub nie dotarcie do toalety na czas). Początek menopauzy to znaczne wahania poziomu hormonów w ciele kobiety, te zmiany mogą powodować osłabienie mięśni dna miednicy. Mięśnie te odpowiedzialne m.in. za wspieranie narządów miednicy, gdy osłabione mogą nie spełniać swej roli i tym samym może to prowadzić do obniżenia się lub wypadania narządów.

Poza hormonami przyczyn problemów z mięśniami dna miednicy w okresie menopauzalnym upatruje się, w częstym w tym okresie, przyroście masy ciała, chorobach przewlekłych takich jak cukrzyca czy astma. Nietrzymanie moczu w czasie menopauzy może też mieć swoje źródło w mniej elastycznym pęcherzu czy też u kobiet rodzących może wywodzić się z urazów okołoporodowych.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe przyczyny problemów z dnem miednicy możemy stwierdzić, że potencjalnie każda kobieta w okresie menopauzalnym ma problemy z mięśniami tej okolicy. Nawet jeśli objawy inkontynencji nie są jeszcze widoczne to mięśnie dna miednicy są bardzo osłabione i jeśli nie będziemy o nie dbać oraz prawidłowo ćwiczyć to takie problemy wystąpią.

Każda kobieta na tym etapie swojego życia powinna prowadzić aktywny tryb życia, kluczowy jest jednak rodzaj tej aktywności. Należy wybierać sporty czy zajęcia fitness bezpieczne dla mięśni dna miednicy. Wybierając więc Pelvic Floor Safe masz pewność, że nie obciążasz tych mięśni narażając się na wystąpienie lub pogłebienie inkontynencji.